Pokaż kategorie

Ochrona oczu i twarzy i ich rodzaje

Artykuły chroniące oczy i twarz  zapobiegają  wszelkim uszkodzeniom oczu i części twarzowej głowy które są spowodowane przez czynniki chemiczne i biologiczne, mechaniczne, szkodliwe promieniowania oraz czynniki termiczne. Dla większości ochron oczu, ich wspólnym elementem jest ochronna szybka. Jej głównym zadaniem jest maksymalny poziom ochrony przed uderzeniami oraz wszelkimi zagrożeniami. Często nazywana jest szybką przeciwodpryskową, ochronną. Zabezpieczenie, które jest montowane w przeciwodpryskowych okularach, goglach lub osłonach twarzy jest bardzo wytrzymałe i zapobiega wszelkim zagrożeniom. W wielu przypadkach ochronna szybka posiada również właściwości filtracyjne , przez które następuje osłabienie natężenia promieniowania nadfioletowego, wówczas jest ona  filtrem. Kształt ochronnej szybki zasadniczo wyróżnia się w okularach, goglach i osłonach twarzy. W dużej większości  wytworach, które są dostępne na rynku, do budowy szybek ochronnych różnych wersji,  używa się przede wszystkim poliwęglanu o grubościach od 0,25 mm do 3 mm. Charakteryzuje się on bardzo dużą wytrzymałością mechaniczną, dzięki czemu gwarantuje długotrwałość użytkowania oraz zapewnia bezpieczeństwo.

Biorąc pod uwagę konstrukcję artykuły chroniące oczy i twarz dzielimy na:

  • Okulary ochronne – w swojej budowie posiadają szybki wykonane z  tworzywa sztucznego lub nietłukącego się szkła. Przezroczyste szybki mają za zadanie ochraniać przed odpryskami ciał stałych lub cieczy. Szybki,  które posiadają filtry ochronne są specjalnie barwione i chronią przed promieniowaniem podczerwonym, ultrafioletowym,   oraz przed jaskrawym światłem. Dodatkowe wyposażenie okularów w osłony oczne gwarantuje jeszcze większą ochronę. Polecane jest także, aby posiadały zabezpieczające osłonki, które ochronią przedostawanie  się ciał stałych od strony czoła.
  • Osłony twarzy – wytworzone są z substancji sztucznych, takich jak: poliwęglanu  lub z siatki metalowej. Dodatkowo mogą być wyposażone w chroniące filtry, które zabezpieczają przed szkodliwym promieniowaniem. Ich tworzywo i konstrukcja zależy od zastosowania podczas prac w różnych środowiskach, np. możliwości zetknięcia się bądź uderzenia z cząstkami stałymi czy też przy kontakcie z chemikaliami. Zapewniają również  ochronę podbródka oraz szyi. Osłony twarzy lokowane są  na hełmie ochronnym lub też na  nagłowiu samonośnym.
  • Gogle ochronne – o wiele dokładniej i ściślej niż okulary obejmują twarz w okolicy oczu. Dużo lepiej zapewniają ochronę oczu niż okulary.  Ich szybki zabezpieczone są przed zaparowaniem. Posiadają system wentylacji bezpośredniej lub pośredniej, który jest wymagany  przy pracach ze szkodliwymi czynnikami chemicznymi. Przeważna ilość konstrukcji gogli pozwala również na ich użytkowanie wraz z okularami korekcyjnymi.
  • Tarcze spawalnicze – utrzymane są przez pracownika w ręku podczas spawania. Zabezpieczają oczy, szyję oraz twarz. Zbudowane są z korpusu, ramki na szybkę, filtra i rękojeści. Filtry wymienne umożliwiają zastosowanie filtra o stopniu przyciemnienia dostosowane do  intensywności spawania oraz jego rodzaju.
  • Przyłbice spawalnicze – ochraniają całą twarz oraz oczy przed szkodliwym promieniowaniem emitowanym podczas spawania oraz przed gorącymi iskrami i odpryskami. Przyłbice spawalnicze zbudowane  są z korpusu, z filtra oraz ramki na szybkę. Zamocowywane są na głowie użytkownika za pomocą własnego nagłowia lub bezpośrednio na ochronnym hełmie. Zamocowanie pozwala na uchylne podniesienie przyłbicy. Filtry wymienne pozwalają na zastosowanie filtra o stopniu przyciemnienia odpowiednio dobranym do intensywności  i rodzaju spawania. Jeszcze większą popularność zdobywają przyłbice spawalnicze samo ściemniające, które posiadają samo ściemniającą szybkę.
  • Kaptury – poza ochroną oczu i twarzy gwarantują ochronę głowy i szyi, np. w hutnictwie przed działaniem odprysków stopionych metali oraz działaniem wysokiej temperatury.

Odpowiednio dobrane ochronniki oczu oraz twarzy są gwarancją maksymalnego poziomu bezpieczeństwa.

Sklep z art. BHP

Sklep stacjonarny, dostępność produktów, zamówienia

tel.: 34/ 39 06 764

e-mail: bhpsklep@semex.pl

Tomasz Lojtek

Kierownik działu BHP

tel. (34) 39 06 733

e-mail: lojtek@semex.pl

Adam Fijałkowski

Dział handlowy

tel. kom. 885 856 655

e-mail: fijalkowski@semex.pl

Krzysztof Gorzelak

Dział handlowy

tel.: 34/ 39 94 814

e-mail: gorzelak@semex.pl

Adrian Stępień

VENDING – DZIAŁ TECHNICZNY, OBSŁUGA MASZYN

tel.: 887 212 211

e-mail: adrian.stepien@semex.pl

Anna Karlińska

Oferty, art. reklamowe, sprzedaż internetowa

tel. 34/ 39 06 771

tel. kom. +48 607 403 005

e-mail: karlinska@semex.pl

Damian Stępień

DZIAŁ HANDLOWY

tel.: 887 255 755

e-mail: stepien@semex.pl

Kamil Konieczny

OFERTY, ART. REKLAMOWE, SPRZEDAŻ INTERNETOWA

tel.: 34/ 39 94 818

e-mail: konieczny@semex.pl

Marta Parkitna

LOGISTYKA, OBIEG DOKUMNTÓW

tel.: 34/39 94 824

e-mail: parkitna@semex.pl

Paweł Wojnowski

VENDING – DZIAŁ TECHNICZNY, OBSŁUGA MASZYN

tel.: 723 250 050

e-mail: wojnowski@semex.pl

Dariusz Hiliński

Logistyka, obieg dokumentów, magazyn

tel. (34) 39 06 735
tel. kom. 517 497 689

e-mail: bhp@semex.pl

Sebastian Gonciarz

Logistyka, obieg dokumentów, magazyn

tel. (34) 39 06 779

e-mail: gonciarz@semex.pl

Krzysztof Mołda

Logistyka, obieg dokumentów, magazyn

tel. (34) 39 06 811

e-mail: molda@semex.pl